Hegyestű ("Orgona")
A Káli-medence keleti peremén, Monoszló határában található tanúhegy mai látképe egyszerre a természet és az emberi beavatkozás kölcsönhatásának eredménye. A vulkanikus eredetű 337 méter magas egykori kürtőben a megrekedt és lehűlt bazaltos magma orgonasípszerű oszlopokat hozott létre. Az 1930-as évektől beinduló bányászat nagyjából a hegy felét elbontotta, kifejtette, emiatt úgy tűnhet, mintha a hatalmas sziklatömböt félbevágták volna, különleges természeti szövetszeletet képezve ezzel. A Hegyestű tetejéről lélegzetelállító panoráma nyílik a Balaton-felvidékre.
Kőtenger
A Szentbékkállai-kőtenger az egykori Pannon-tengerből kiemelkedő sziklák hagyatéka. A medencére jellemző vulkanikus hatások következtében feltörő hőforrások az valamikori tengerfenék homokját cementálták, így alakultak ki maguk a sziklák, majd a természeti erózió a hosszú évek alatt különleges és sokszínű formába marta őket. A leghíresebb kompozíció a Kelemen-kő, ami több, egymásra fekvő sziklából épül fel, melyek tetején egy bizonytalan helyzetű kő egyensúlyozik.
Kornyi-tó
Kővágóörs határában terül el a karsztvizekből és csapadékból táplálkozó Kornyi-tó, más néven Kornyita, ami a Káli-medence legnagyobb tava. A nádas és vízi-rétes világa közel száz különböző madárfaj fészkelő helye, köztük a nemes kócsagé. A környező vidéket rengeteg ürgelyuk fúrja keresztül, így könnyen megpillanthatunk egyet az apró állatokból. Az egész évben szabadon látogatható tó feletti kis dombon Veszprémi Imre szobrászművész által 1986-ban tervezett Emberi komédia című különleges acélcsövekből és mészkőből álló szoboralkotása csodálható meg. Errefelé forgott Jancsó Miklós több híres filmjei is, például az Égi-bárány.
Theodóra-forrás
A gyönyörűen beépített forrás Kékkút határában található. Már a római időkben is kedvelt vízforrás volt és állítólag maga Theodóra bizánci császárné is igen kedvelte jótékony hatású, hűs vizét - innen is származtatható a név. A mára világhírűvé vált forrás története igazi magyar sikersztori, a Kékkúti vizet bárki megkóstolhatja a palackozó szomszédságában. Innen indul a 8 km hosszú Theodóra-tanösvény, amin keresztül megismerhetjük a Káli-medence víztani, zoológiai és botanikai sokszínűségét.
Kopasz-hegyi kilátó
Ha már megemlítettük a Káli-medence legszebb panorámáját nyújtó Hegyestűt, nem mehetünk el a második helyezett mellett sem. Ez pedig a Mindszentkálla fölé magasodó Kopasz-hegy, amelynek 302 méter magas „csúcsára” egy kellemesen megerőltető túrával tudunk felkapaszkodni, mely során egy 277 fokból álló bazaltlépcsőt kell megmásznunk. A csúcsra való feljutáshoz azonban még hátra van két tucatnyi fából ás földből kialakított lépcsőfok. A meredek kaptató után viszont varázslatos látványt nyújt a messzeségbe elterpeszkedő vidék.